Biznes i Finanse

Produkcja hal przemysłowych – na co trzeba uważać?

  • 24 marca, 2024
  • 3 min read
Produkcja hal przemysłowych – na co trzeba uważać?

Im większa inwestycja, tym większe ryzyko błędów. Pomyłki przy budowie hal stalowych mogą zostać popełnione zarówno na etapie projektowania, jak i wykonywania lub montażu konstrukcji. Niestety większość z nich niesie za sobą poważne konsekwencje – zagraża bezpieczeństwu lub niekorzystnie wpływa na funkcjonalność obiektu. Na co trzeba uważać, żeby ich uniknąć?

Budowa obiektów przemysłowych to duża inwestycja, która wymaga nie tylko znacznych nakładów finansowych, lecz także czasu. Żeby wszystko przebiegło zgodnie z planem, a hale zostały oddane do użytkowania w terminie określonym w umowie, generalny wykonawca nie może popełnić żadnych błędów. Niestety te czasami się zdarzają.

Nieznajomość przepisów lub ich ignorowanie

Najpoważniejsze błędy wynikają z nieznajomości przepisów albo z ich ignorowania. Obiekty przemysłowe muszą spełniać normy zarówno krajowe, jak i europejskie. Jeśli hala nie jest zgodna np. z wymaganiami przeciwpożarowymi, nie zostanie oddana do użytku dopóki nie zostaną wprowadzone konieczne zmiany. To wiąże się z dodatkowymi kosztami i opóźnieniami, na co większość inwestorów nie może sobie pozwolić.

Jeszcze gorszym problemem jest ignorowanie norm, np. związanych z odpornością konstrukcji na silny wiatr. Nieuwzględnienie w projekcie uwarunkowań środowiskowych może się skończyć częściowym albo całkowitym zniszczeniem obiektu. Dlatego przygotowanie projektu należy powierzyć doświadczonym firmom takim jak Commercecon (https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/). Wówczas zyskuje się pewność, że obiekt będzie wybudowany zgodnie z przepisami.

obiekty-przemyslowe (1).jpeg

Niedostosowanie projektu konstrukcji stalowej do żelbetowej

Wtedy, gdy hala przemysłowa ma mieć konstrukcję hybrydową, najczęstszym błędem jest niedostosowanie projektów obu części – żelbetowej i stalowej. Jeśli już na etapie projektowania nie zaplanuje się właściwego ustawienia kotew fundamentowych albo nie zostawi się luzów montażowych, może się okazać, że w trakcie montażu pojawiają się niezamierzone odstępy od rygli, które wpływają na bezpieczeństwo konstrukcji.

Nieprawidłowe rysunki montażowe i niewłaściwa kolejność montażu

Równie problematyczne są nieprawidłowe rysunki montażowe. Jeśli ekipa stawiająca hale przemysłowe otrzyma niewłaściwie wykonane rysunki, prawdopodobnie dojdzie do błędów w montażu albo do opóźnień, bo schematy trafią ponownie do biura projektowego. Podobnie będzie wtedy, gdy projektanci zaplanują montaż w nieodpowiedniej kolejności lub uwzględnią zły typ śrub.

Błędy wykonawcze

Budowa hal przemysłowych to duże przedsięwzięcie, które należy kontrolować na każdym etapie – tak samo dokładnie przy projektowaniu, jak przy realizacji. Dlaczego? Ponieważ błędy wykonawcze zdarzają się równie często jak projektowe. Np. w trakcie produkowania poszczególnych elementów może dojść do użycia niewłaściwej grubości blach, stworzenia spoin w nieodpowiednich miejscach albo nieprawidłowego naciągnięcia stężeń, a podczas montażu do niepoprawnego połączenia dachu ze ścianą i powstania nieszczelności.

Zresztą produkcja hal przemysłowych nie kończy się na montażu. Błędy popełniane są również na etapie zabezpieczania konstrukcji przed korozją czy wstawiania maszyn. Jedyny sposób na ich uniknięcie to wielokrotne kontrolowanie przebiegu prac.

About Author

Redakcja

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *